fbpx

Küçük İşletmeler İçin Sosyal Medya Tüyoları

Büyük fedakarlıklarla büyütmeye çalıştğınız işinize sosyal medya dopingi vermenin zamanı geldi de geçiyor! Küçük işletmenize yaşam öpücüğü verecek sosyal medya ipuçlarını sizin için derledik.

İşte Grafik Servis ekibinden küçük işletmeler için garantili sosyal medya tüyoları:

1) Sadece Belirli Sayıda Kanala Odaklanın

Twitter’dan Instagram’a, sosyal medya kanalları çok fazla çeşitlilik gösteriyor. Evet sosyal medya dev bir mutfak. Ama menüyü servis edebileceğinizden fazla şeçenekle şişirmeyin! En fazla 2 ya da 3 sosyal medya kanalına yoğunlaşın.

Doğru sosyal medya kanalını seçmek için ilk yapmanız gereken hedef kitlenize karar vermek ve bir Persona oluşturmak. Persona,  satın alma kararını verecek hayali kişilik demek. Kendinize şunu sorun: Potansiyel müşteriniz gününü hangi sosyal medya kanallarında geçiriyor? Twitter? Facebook? İşte siz de tam orada olmalısınız!

Bu tespiti yapmanın bir diğer yolu da, sitenize en çok hangi sosyal medyadan giriş olduğunu Google Analytics ile ölçmek. Bunun için Edinme Sosyal (AcquisitionsSocial) menüsündeki rapora göz atabilirsiniz. Sorunun cevabı, Ağ Yönlendirmeleri başlığı altında sizi bekliyor olacak!

2) Planlayın ve Zamanlayın

Shopify sitenizi, Shopify Türkiye uzmanları ile hayata geçirin!

TIKLAYIN

Yapacağınız sosyal medya paylaşımlarını önceden hazırlayın ve Sprout Social ya da Social Booster gibi takvimleme araçlarını kullanarak zamana yayın. Doğru zamanlama, buradaki anahtar kelime. Çünkü günümüzde özellikle Twitter’in Feed’i ya da Facebook Time Line’ı çok kalabalık ve gürültülü.

Eğer hedef müşterinizin işe gitmek için araba kullandığı ya da akşam ailesiyle yemek yediği bir saatte paylaşımda bulunursanız, paylaşımınız deyim yerindeyse gürültüye gider! Öte yandan sabah işe giriş yaptıkları saatler ya da öğlen molası bir o kadar verimli olabilir.

3) Estetik Olun

Sosyal medya sayfanızı kendi kurumsal renkleriniz, logonuz ve başlık görseliniz ile giydirerek işe başlamalsınız. Basit bir Google araması hazır şablonlara ve tasarım önerilerine kolayca ulaşabilirsiniz. Bu iş için Grafik Servis gibi bir web ajansından da destek alabilirsiniz. Şirketinizin Twitter hesabına giren bir müşteriniz, profil resminizin yerinde bir yumurta ile karşılaşsın ister misiniz?

Gelelim içeriğe. Malum, sadece metinden oluşan paylaşımlar ya da düşük kaliteli görseller tarihin karanlık sayfalarında kaldı. Devir, bakımlı olma devri. Başka sitelerden çalıp çırpma grafiklerle ya da ucuz caps’lerle müşterilerinizin gözüne giremeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Yeni dönemde Canva, Stencil ya da Snappa gibi siteler, tasarımcı olmayanlara da profesyonel grafikleri kolayca oluşturma şansı veriyor. Bayram ve özel günlerde ya da bir kampanyanız olduğunda bunu şık bir görselle paylaşmak artık daha kolay.

Dikkat etmeniz bir nokta da, örneğin Twitter için hazırladığınız görselin Facebook’ta ya da Instagram’da paylaşmaya uygun olup olmadığı. Bunun için tüm sosyal ağların kendi boyutlarına özen göstermeli. Kaldı ki Instagram gibi bazı kanallar aynı zamanda artistik ve estetik paylaşımların da neredeyse farz olduğu mecralar!

4) Rakiplerinize Sosyal Gözlükle Bakın

Rakibiniz olan küçük işletmelerin sosyal medya hesaplarını yakından takip etmelisiniz. Onların yaptıklarını taklit edin demiyoruz. Ama yaratıcılığınızı ateşlemek ve ilham almak için rakiplerinizi göz hizanızda tutmalısınız.

-Hangi hashtag’leri kulanıyorlar?
-En çok angajman aldıkları paylaşımlar neler? Nerede eksikleri ve siz bu durumu nasıl lehinize çevirebilirsiniz?

Bunun gibi soruların cevabı rakiplerinizi sosyal ağlarda gözetim altında tutmayı gerektirir.

Bu arada onları Like etmeyi deneyebilirsiniz. Rakip olmanız, dost olamayacağınız anlamına gelmez! Hem yeni dostluktardan yeni işbirlikleri de doğabilir, unutmayın.

 

    Leave Your Comment Here