fbpx
Müşteri Dönüşüm ve Lead Odaklı Web Tasarım Trendleri

Müşteri Dönüşüm ve Lead Odaklı Web Tasarım Trendleri

Web sitesi ziyaretçileri önce lead olarak yakalanmalı sonra da müşteri dönüşüm gerçekleşmeli. Peki ama nasıl?

Müşteri dönüşüm ve lead yakalama önceleyen bir UX (kullanıcı deneyimi) ve buna uygun bir web tasarımı için en yeni trendleri derledik. Bunların hepsi Grafik Servis ofisinde tasarım yaparken uyduğumuz öğretiler. Yani kendilerini kanıtlamış tasarım uygulamaları!

Tam Ekran Görseller

Tüm araştırmalar gösteriyor ki büyük görseller insanların yaptıkları işi bırakıp dikkatlerini size vermelerini sağlıyor. Site ziyaretçilerinizin adeta donup kalmasını sağlayacak kadar dikkatlerini çekebilir ve ardından onları istediğiniz yere yönlendirecek süreyi kazanabilirsiniz.

İşte bu yüzden bir çok modern tasarım ve çok sayıda WordPress teması bu eğilimi destekliyor. Doğru web tasarımı ile yüksek müşteri dönüşüm oranı yakalamak isteyen bir çok UX tasarımcı büyük arkaplan resimlerine ve devasa Slider görsellerine başvuruyor.

Siz de site içi tıklamaları doğru yönlendirerek lead yakalamak için Meta Slider gibi ücretsiz ya da Slider Revolution gibi premium eklentileri gözatmak isteyebilirsiniz.

Video Kullanımı

Araştırmalar gösteriyor ki çok sayıda lead ve yüksek müşteri dönüşüm oranı elde etmek istiyorsanız site ziyaretçileri üzerinde ¨güven uyandırmak¨ zorundasınız. UX yani kullanıcı deneyimi tasarımcıları bunu çok iyi bildikleri için web tasarımında video kullanımına öncelikli bir yer açarlar.

Shopify sitenizi, Shopify Türkiye uzmanları ile hayata geçirin!

TIKLAYIN

Video ile hedef kitlenize kendinizi en kolay yoldan anlatabilir ve güvenlerini kazanabilirsiniz. Video ile sadece reklam değil, animasyonlu ¨nasıl çalışır¨ sunumları da hazırlayabilirsiniz.

Müşteri dönüşüm odaklı video animasyonları bedava ya da çok ucuza hazırlamanız için bir çok web sitesi bulunuyor. Örneğin 45 saniyeden kısa animasyonları ücretsiz hazırlamanız için güzel bir ortam sunan Wideo‘yu denemelisiniz. Eğer video hazırlama işini bir web sitesi değil de app üzerinden yapmak isterseniz, Slidely mutlaka göz atmanız gereken bir uygulama.

Yapışkan Düğmelerin Sırrı

Lead kazanımı için web tasarımı ve yapışkan düğmelerYapışkan düğme ya da İngilizce adıyla Sticky CTA (Call to Action) son dönem UX tasarımcılarının gözdesi oldu. Site ziyaretçilerinin %80’den fazlası sayfanızı bir akıllı telefon ekranından görüyor. Bu sebeple yüksek müşteri dönüşüm  oranı hedefleyen web tasarımı için yapışkan düğmelerin yükselen bir trend olması çok normal.

Ekranı kaydırsanız bile aynı yerde kalan düğmeler için bir çok hazır eklenti mevcut. Biz Grafik Servis olarak, WordPress ile tasarım yapanlara Sticky Side Buttons‘u şiddetle tavsiye ediyoruz.

Öncelikli Navigasyon

Bazı araştırmalara göre kendilerine çok fazla opsiyon sunulduğunda ziyaretçilerin dönüşüm oranı 10 kat azalıyor. Bu sebeple müşteri dönüşümü ve lead yakalama odaklı tasarımda en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri navigasyon menüsünün fazla kalabalık olmaması.

Öncelikli Navigasyon

Ziyaretçilerinizi en çok yönlendirmek istediğiniz linklerin, anlaşılması güç bir menü başlığının altında gizlenmiş olması amacınıza hizmet etmeyecektir. Bu yüzden Grafik Servis ofisinde tasarım yaparken az sayıda menü başlığı olan siteler oluşturmaya özen gösteriyoruz.

Mobil site tasarım rehberimizdeki basit navigasyonun önemini anlatan başlığına ayrıca göz atmanızı öneririz.

Kartların Büyüsü

Pinterest’in meşhur ettiği kart stili tasarım anlayışı, lead yakalamayı fena halde kolaylaştırıyor. Sayfanızı gezenler ilgilendikleri şeyi görsel olarak kolayca ayırt ediyor ve tıklıyorlar. Yüksek müşteri dönüşüm oranı hedefleyen bir çok UX uzmanı, işte bu yüzden kart stili sayfa düzeni tasarımları yapmaktan kendini alamıyor.

Lead Odaklı Web Tasarım Pinterest Tarzı Sayfalar

Monokrom Renkler

Müşteri dönüşüm odaklı bir çok temanın tasarımında monokrom (tek rengin tonlarında) görsellere başvurulduğunu şaşırarak görüyoruz. Bunun sebebi bu görsellerin üzerine yerleştirilen CTA düğmelerinin kolayca ayrışıyor ve yüksek tıklama alıyor olması. Böylece tasarladığımız başlangıç sayfaları (landing page) ile daha fazla lead elde etme imkanımız oluyor.

Tasarımcı olmadan da bu tip görselleri hızlıca hazırlayabileceğiniz Canva gibi web araçlarının her geçen gün artıyor olması işinizi daha da kolaylaştırıyor.

Sonuç:

Aslında burada yazan bir çok detaya, daha önce WordPress İçin Tasarım İpuçları gibi yazılarımızda değinmiştik. Sitemizdeki UI/UX tasarımı hakkındaki bir çok rehber mevcut. Yine de amacınız Müşteri Dönüşüm ve Lead Toplamak ise, yukarıdaki kısa listenin çok işinize yarayacağına eminiz.

Shopify sitenizi, Shopify Türkiye uzmanları ile hayata geçirin!

TIKLAYIN

Buradaki düşünce tarzınız her zaman basit olmalı. Kendinizi sitenizi gezen kişinin yerine koyun. Karmaşa içinde bulunmadan ilginizi çeken yerlere tıklayarak hedeflenen yere ulaştığınızı düşünün. En kısa yoldan hem de! Bilgilerinizi siteye bırakmak için karşılığında ne isterdiniz? Bu da başka bir yazımızın konusu olsun.

Grafik Servis ekibi olarak müşterilerimizin web tasarım projelerine Lead toplamalarına dönük yaklaşımlar sunuyoruz. Siz de daha fazla müşteri adayına web siteniz üzerinden ulaşmak istiyorsanız Web Tasarım ekibimize danışın.

Tasarımla kalın!

 

    Leave Your Comment Here