fbpx
Renk Uyumu

Uyumlu Renkler İçin En İyi Web Tasarım Araçları

Uyumlu renkler ve psikoloji ele ele gider. Grafik Servis ekibi olarak, renk uyumu gözetilmiş bir web tasarımı ile ziyaretçiler üzerinde olumlu etki bırakmanızı istiyoruz.

Yenilikleri yakından takip eden genç tasarımcılar, haklı olarak, renk çemberi kullanarak vakit kaybetmeyi de sevmiyor. Ekibimizin uyumlu renkler elde etmek için kullandığı Web Tasarım Araçları neler mi? Bunlardan en sevdiğimiz ve en çok kullandıklarımızı sizinle de paylaşmak istiyoruz.

İster tasarımcı olun, isterse firma sahibi, bu web tasarım araçları sayesinde müşterileriniz üzerinden istediğiniz psikolojik etkiyi daha kolay bırakacaksınız. Böylece web sitesi üzerinden daha fazla sayıda ve daha kaliteli lead toplayabileceksiniz.

1. Coolors

Bize göre, Coolors.co en gelişmiş renk uyumu araçlarını ücretsiz olarak sunuyor. Kullanması inanılmaz kolay ve zevkli.

Generate (Oluşturma) kısmına girerseniz, boşluk çubuğuna her bastığınızda size yeni bir renk paleti getiriyor. Eğer isterseniz bir ya da daha fazla rengi kilitleyerek tekrar başlatabilirsiniz. O zaman kilitlediğiniz renkler sabit kalırken, yanına yeni uyumlu renkler gelecek. Harika bir web tasarım aracı!

Renk Uyumu Tasarım Aracı Coolors.co

Explore (Gezinti) bölümünde ise, başka tasarımcıların oluşturmuş olduğu renk paleti seçenekleri sizi bekliyor. Bunları kaydedebilir, favori listeleri oluşturabilir ya da indirebilirsiniz.

Shopify sitenizi, Shopify Türkiye uzmanları ile hayata geçirin!

TIKLAYIN

Coolers.co için bir iOS uygulaması ve sıkı durun, bir de Adobe CC eklentisi mevcut. Adobe eklentisi çok küçük bir ücret karşılığı alınıyor olsa da, Grafik Servis olarak iddia ediyoruz ki verdiğiniz paranın karşılığını fazlasıyla alacaksınız!

2. LOL Colors

Sevimli ismiyle LOL Colors, tam olarak iddia ettiği şeyi başaran bir uyumu renk aracı. Yani ilham almak isteyen tasarımcılar için hazır küratörlüğü yapılmış renk paletleri sunuyor.

Renk Uyumu Tasarım Aracı LOL Colors

LOL Colors geçici olarak bir çalışma geçirdiği için bazı fonksiyonları askıya alınmış ama geri döndüklerinde hazır olmak için mutlaka kısayol olarak kaydetmelisiniz.

3. CSS Drive Colors Palette Generator

İşte hem pragmatik tasarımcılar hem de ne istediğini bilmeyen patronlar için mükemmel bir web tasarım aracı! CSS Drive sitesinin ücretsiz bir web tasarım aracı olan Colors Palette Generator, yüklediğiniz imajları analiz ederek, içinden uyumlu renk paleti çıkarıyor. Böylece sizde uyandırdığı duyguları beğendiğiniz bir görselden yola çıkarak, uyumlu renklere sahip bir renk paleti elde edebilirsiniz. Sitenin kötü bir arayüzü olması sizi sakın aldatmasın. Fonksiyonları nefis.

Renk Uyumu Colors Palette Generator

Biz Grafik Servis’te kimi zaman, ne istediğini tarif edemeyen bir müşteri ile karşı karşıya geliyoruz. Müşterinin memnuniyeti bizim için esas olduğundan, onun ne istediğini anlamak ve aslında kendisinin de anlamasını sağlamak gerekiyor. İşte o zaman, beğendiği bir görseli bizimle paylaşmasını istiyoruz. Sonra da Colors Palette Generator ile analiz ediyoruz. Sonuç? Uyumlu renkler, modern web tasarımı ve mutlu bir müşteri!

4. Flat UI Colors

Yeni iOS tasarımı ve Apple’ın ittirmesiyle Flat Design dönemine girdiğimiz malum. Flat UI Colors işte biz tasarımcıların bu dönemi kolayca atlatmamız için yaratılmış bir web tasarım aracı. Flat tasarım için uyumlu renkler, alanında çok iyi tasarımcılar tarafından derlenmiş. Bize düşen sadece beğendiğimiz renk paleti budur demek ve indirmek!

Renk Uyumu Flat UI Colors

Seçtiğimiz renk paletini sadece web renkleri olan Hex formatında değil, aynı zamanda RGB ve RGBA şeklinde de görüntüleyebildiğimizi belirtelim. Bir tasarımcı başka ne ister? Renkler için bir arama motoru mu? O zaman bir sonraki bölümde sizi Picular ile tanıştıralım…

5. Picular

Son günlerin en sempatik bulunan renk uyumu araçlarından biri de Picular. Kendisini kısaca ‘Renkler için Google’ mottosuyla tanıtıyor. Picular aslında diğer web tasarım araçlarından farklı. Sizden bir kelime girmenizi istiyor. Sonra girdiğiniz kelimeyi arka planda Google’luyor. Çıkan neticeler üzerinde renk analizi yaparak size uygun renkleri getiriyor! Mesela aşağıda Banana (muz) aradığımızda getirdiği renk paletini görüyorsunuz.

Renk Uyumu Picular

Biz Grafik Servis’te Picular’la oynamayı çok sevdik. Sizin de seveceğinize eminiz!

Shopify sitenizi, Shopify Türkiye uzmanları ile hayata geçirin!

TIKLAYIN

6. Adobe Color CC

Adobe Color CC ya da eski adıyla Adobe Kuler’den bahsetmeden renk uyumu ile ilgili bir rehber tamam olur mu? Siz de Grafik Servis ekibi gibi Adobe Creative Cloud olmadan tasarım yapmam arkadaş diyenlerdenseniz, zaten bu web tasarım aracını çoktan keşfetmiş olmalısınız.

Renk Uyumu Adobe Color CC

Adobe Color CC ile sıfırdan renk paleti oluşturmak da mümkün, başkalarının oluşturduğu uyumlu renkler üzerinde oynamak da. En güzeli, Adobe Photoshop gibi diğer Adobe CC programlarıyla uyumlu ve entegre çalışıyor olması!

7.Color Hunt

Bir çok renk uyumu aracı arasında minimalliği ile öne çıkan Color Hunt, renk paletlerini 4 başlıkta sunuyor: Yeni, Trend, Popüler ve Rastgele. Her biri elle seçilmiş binlerce kombinasyon, uyumlu renkler peşindeki tasarımcıları bekliyor.

Renk Uyumu Color Hunt

Color Hunt’ın Grafik Servis ofisinde çok sevilmesinin bir sebebi de, ücretsiz bir Chrome Eklentisine sahip olması. Bu eklenti her yeni açtığınız Chrome sekmesi için size yeni bir renk paleti öneriyor. Color Hunt, tasarıcılara ilha verme konusunda eline su dökülmeyen Gal Shir‘in bir eseri.

Sonuç:

Uyumlu renkler peşindeyseniz mutlaka eğitimli bir göze sahip bir kişi ve bir web tasarım uzmanı olmanız gerekmiyor. Yukarıdaki siteler, renk paleti yapmanızı sağlayan web tasarım araçlarından sadece bir kaçı. Daha onlarcası var ve bu yazıyı yeni araçlarla zenginleştireceğimizden emin olabilirsiniz.

Uyumlu renklere sahip bir tasarım ya da modern bir web sitesi konusunda danışmak için Grafik Servis tasarım ekibine her zaman başvurabileceğinizi hatırlatarak yazımızı noktalıyoruz. Tasarımla kalın!

 

Leave Your Comment Here