fbpx

Wix vs WordPress Karşılaştırması: Hangisi Daha İyi?

Yeni web sitenizi tasarlarken Wix ile WordPress arasında kararsız mı kaldınız? En yaygın web tasarım aracını tüm yönleriyle karşılaştırdık.

Her iki platforma da hakim bir ajans olan Grafik Servis ofisinde Wix – WordPress karşılaştırmasını yaparken şu kriterleri göz önünde bulundurduk 1) Fiyat, 2) Kullanım Kolaylığı, 3) Şablon ve Temalar, 4) Eklentiler, 5) E-Ticaret

Umarız bu yazıyı okuduktan sonra projenizi Wix ile mi WordPress ile mi hayata geçireceğinize kolaylıkla karar verirsiniz. (Not: Bu yazıda WordPress.com altındaki blogları değil, kendi adresiniz altında ve kendi sunucunuzda yayınlayacağınız bir kurulumu ele alıyoruz.)

1) Fiyat

Doğru platforma karar verirken, maliyetini ilk sıraya koymakta haklısınız. Bakalım Wix ile yapacağınız bir site mi daha ucuza geliyor, yoksa bir WordPress kurulumu mu?

Wix:

Wix en basit paketini tamamen ücretsiz sunuyor ama hiç de hoş olmayan bir takım kısıtlamalar getiriyor. Ücretsiz pakette Wix, sizin sitenizde kafasına göre reklam gösteriyor.

Ayrıca bir alan adı bağlamanıza izin vermiyor. Google Analytics ya da E-Ticaret özellikleri de kapalı geliyor. Ama kesenin ağzını açmaya başlar başlamaz tüm özellikler kademe kademe açılıyor.

Shopify sitenizi, Shopify Türkiye uzmanları ile hayata geçirin!

TIKLAYIN

En yaygın abonelik paketi aylık 12.50 USD olarak ücretendirilmiş. (TL olarak belirtmedik zira kura bağlı olarak WIX Premium Paketlerin fiyatı sürekli güncelleniyor.) E-Ticaret paketi ise aylık 16 USD. Bu fiyatlara, kullanacağınız uygulamalar (apps) dahil değil. Bu uygulamalar olmadan web sitenizin çok etkili olamayacağı ise açık.

WordPress:

WordPress’in kendisi tamamen ücretsiz. Ama ondan yararlanabilmek için bir alan adı (domain name) ve bir barındırma (hosting) hizmeti almanız gerekiyor. WordPress barındırma konusunda uzmanlaşmış hosting firmaları da var. Bunların verdiği hizmete managed hosting deniyor ve WordPress kurulumu sanal sunucunuz üzerinde hazır geliyor.

Ayrıca WordPress’in en güzel temaları ve en faydalı eklentileri de parayla satılıyor. Öte yandan iyi bir haberimiz var. Sadece kurumsal firmalar değil, bir çok küçük küçük işletme ya da özel kişiler de WordPress tasarım hizmetini bizim gibi ajanslardan alıyor. Grafik Servis olarak biz alan adı, barındırma, tema ve eklenti gibi ek maliyetleri tek bir pakete dahil ederek sizi ek maliyetlerden ve kafa karışıklığından kurtarıyoruz.

Kazanan:

WordPress alanında hizmet veren çok sayıda hosting firması ve ajansın sağladığı rekabetçi fiyatlar sayesinde Wix’i fiyat avantajı konusunda kolayca geride bırakıyor.

2) Kullanım Kolaylığı

Bakalım hangi platform daha kolay bir tasarım ortamı imkanı sunuyor.

Wix:

Wix, kullanımı çok kolay olan sürükle-bırak araçlar ve WYSIWYG (ne görürsen onu alırsın tarzı) bir arayüz sunarak kendi sitenizi tasarlamanızı süper kolay hale getiriyor. Bırakın teknik beceriyi, zerre kadar tasarım bilmeyen biriyseniz bile bir kaç dakika içerisinde derli toplu bir web siteniz oluyor. Bu çoğu “normal insan” için inanması güç bir mucize.

WordPress:

WordPress sayfa düzenlemek için basit bir WYSIWYG arayüz barındırıyor. Ancak Wix’in sunduğuna yakın bir deneyim için, (popüler temaların içinde ücretsiz gelen) Visual Editor, BeaverBuilder ya da Elementor gibi ekstra sayfa oluşturma eklentilerine ihtiyaç duyuyorsunuz. Ayrıca WordPress ile derli toplu bir web sitesi tasarımı elde edebilmek için kullanacağınız temaya ve onun içinden çıkan görsel editöre iyice aşina olmanız gerekiyor.

Güzel bir tema satın almış olsalar bile çoğu kullanıcı için sıfırdan başlayarak güzel bir WordPress tasarımı oluşturmak imkansız denecek kadar zor. Bu yüzden tema üreticileri demo içerik denilen hazır kurulumları da temayla birlikte dağıtıyorlar. Bize göre tek doğru yol, korsan olmayan popüler bir tema satın alarak ve size en yakışan demo içeriği yüklemek. Sonra da küçük dokunuşlarla siteni kendi kurumsalınıza uyarlamak.

Kazanan:

Kullanım Kolaylığı başlığının kazananı elbette Wix. Tasarımcı olmayan bireyler için Wix’teki öğrenme eğrisi ve bir kaç dakikada şıkır şıkır bir siteye sahip olma kolaylığı, rakiplerinin henüz ulaştığı bir basitlik değil. Öte yandan aynanın öbür yüzü de var: WordPress işini anahtar teslim şekilde Grafik Servis gibi ekiplere devrettiğinizde ortaya çıkan netice, Wix’te kendi başınıza yakalayacağınız profesyonelliği fersah fersah aşacaktır.

3) Şablon ve Temalar

İster Wix isterse WordPress kullanın, çarpıcı bir sayfa düzenine sahip olmadığı sürece, sitenizin tasarımı ile kimseyi etkileyemezsiniz. Bunun için hazır şablon ve temalar yardımınıza koşar.

Wix:

500’den fazla şablon sunan Wix ile birlikte gelen tasarımların tamamı mobil uyumlu yani responsive özellik taşıyor. Wix arayüzünden kolayca düzenleyebileceğiniz bir mizanpaja sahip şekilde HTML5 ile kodlanmış.

E-ticaretten, kişisel blog sitesine dek uzanan yelpazedeki bu çok güzel şablonların tek bir kötü yanı var. O da siteniz için bir şablon seçip üzerinde düzenleme yaptıktan sonra şablon değiştirmek isterseniz, Wix sistemi buna izin vermiyor! Bunun bir çok kişi için hakiki bir hayal kırıklığı olacağı açık.

Shopify sitenizi, Shopify Türkiye uzmanları ile hayata geçirin!

TIKLAYIN

WordPress:

WordPress için hem ücretsiz hem de premium olarak on binlerce tema olduğunu söylesek, şaşırır mısınız? Ücretsiz temalar, paralı olanlar kadar esneklik tanımıyor olsa bile seçenekler o kadar çok ki!

WordPress’in asıl gücü elbette paralı temalarda ortaya çıkıyor. Bunların neredeyse hepsinin içinde Revolution Slider gibi görsel eklentiler ya da Visual Composer gibi sürükle bırak sayfa tasarım araçları pakete dahil edilmiş şekilde geliyor.

Ücretsiz temaları WordPress’in kendi sitesinden indirebiliyorsunuz. Güzel olan, bunların hepsi de yayına alınmadan önce kontrolden geçirilmiş oluyor. Ücretli temaları inceleyerek satın alabileceğiniz siteler arasında ThemeForest, Themify gibi çok sayıda pazaryeri bulunuyor.

Wix’ten farklı olarak, WordPress’te, sitenizin temasını siteyi açtıktan sonra da kolaylıkla değiştirebiliyorsunuz. En güzeli ise bir tasarımcı ile anlaşarak, satın aldığınız temayı sizin için özelleştirmesini isteyebilirsiniz. Grafik Servis olarak şimdiye kadar sayısız küçük işletme ve bireye bu hizmeti sağladık.

Kazanan:

Şablon ve temalar konusunda WordPress uzak ara önde. Yakın gelecekte bu durum değişecek gibi de durmuyor. Sadece sunduğu temaların sayısı değil, bunların sizin (ya da ajansınız) tarafından değiştirilebilir olması da cabası.

4) Eklentiler

Eklentiler web sitelerinize yeni fonksiyonel özellikleri kazandıran uygulamalardır. Örneğin sitenizden kolayca mail toplayarak bunları MailChimp hesabınızın altına aktarmak için bir çok eklenti bulabilirsiiz. Ya da Instagram hesabınızdan resimleri sitenizin yan tarafında sergilemek isterseniz, bunu otomatik olarak yapan bir eklenti bulmanız çok kolaydır. Canlı sohbet özelliği kazandırmak için yapmanız gereken de, yine buna uygun bir eklenti bulmak.

Şimdi bakalım Wix ve WordPress bu alanda nasıl yarışıyor?

Wix:

Wix’te eklentilere Uygulama (App) adı verilmiş. Sadece isim farkı. Bu şekilde 200’den fazla app, Wix’in altında yer alıyor. Bunlardan bir çoğu ücretsiz. Bazıları ise hem lite adı verilen ücretsiz hem de ücretli sürüme aynı anda sahip. Genellikle yazılım firmaları lite sürümleri, paralı sürümleri tanıtmak için kısıtlı fonksiyonelliğe sahip şekilde tasarlıyor.

Wix’teki eklentiler sayıca az olsa bile, genellikle her işi görecek en az bir tane bulmak mümkün.

WordPress:

Aslında Wix için yazdığımız herşey WordPress için de geçerli. Sadece küçük (!) bir farkla: WordPress için yazılmış yaklaşık 60 bin eklenti bulunduğunu biliyor muydunuz? Aklınıza gelen her konuda yazılmış bir eklenti olduğunu söylersek abartmış olmayız.

Eklentilerin çokluğu sayesinde WordPress kullanarak web’de yapamayacağınız şey yok diyebiliriz. Bu platformun asıl gücü de zaten buradan geliyor.

Kazanan:

Eklenti konusu WordPress’in asla yenilmeyeceği bir alan gibi görünüyor. Wix malesef bu yarışta çok geriden geliyor.

5) E-Ticaret

İlk defa web sitesi sahip olacak pek çok kişi, bize bir alışveriş sitesi açmak istediğini söyleyerek geliyor. Bu konuda uzmanlaşmış Shopify gibi harika bir platform olmasına rağmen, biz Grafik Servis ekibi olarak bir çok müşterilerimiz e-ticaret sitesini sizin seçeceğiniz platform ile oluşturuyoruz.

Bakalım bir alışveriş sitesi açmak için hangi platform daha iyi?

Wix:

Wix’te bir alışveriş sitesi açmak istediğinizde, premium planlar arasında yer alan ücretli WixStores paketine abone olmanız gerekiyor. Eğer alışveriş sitenize güzel ve farklı özellikler eklemeye niyetlenirseniz bu kez apps bölümünden çeşitli eklentiler satın almalısınız. Ancak bu özelliklerin hepsinin fazla esneklik sunmadığını belirtmek gerekir.

Wix’in E-Ticaret konusunda fazla esneklik sunmadığı bir başka alan da Ödeme Sistemleri. Sattığınız ürün ve hizmetlerin bedelini tahsil etmek için Türkiye’de Payu kullanmaktan başka bir çareniz olmadığını hatırlatalım.

WordPress:

Efsanevi WooCommerce eklentisi sağolsun, WordPress ile dört dörtlük bir alışveriş sitesi açmak oldukça kolay. Elbette WooCommerce dışında da sayısız E-Ticaret eklentisi bulunsa bile, dünyadaki alışveriş sitelerinin %40’tan fazlasının bu platformu kullanıyor olması başka bir eklenti arayışını bize göre mantıksız kılıyor.

WordPress’teki E-Ticaret eklentilerinin çoğu kendi temalarıyla birlikte geliyor. Öte yandan bu eklentileri destekleyen binlerce ayrı ücretli ve ücretsiz eklenti de mevcut.

Eğer alışveriş siteniz WordPress üzerinde çalışıyorsa tahsilat yapmak için sadece Payu ile çalışmak zorunda değisiniz. Aklınıza gelen tüm ödeme sitemlerini, kolayca WooCommerce’e bağlayabilirsiniz. Ya da yardım aldığınız tasarım ekibinden, bunu sizin için yapmasını isteyebilirsiniz. Amerika’yı yeniden keşfetmek zorunda kalmayacaklarından emin olabilirsiniz!

Kazanan:

En büyük markaların alışveriş sitelerinden geri kalmayacak, sağlam bir e-ticaret sistemini WordPress ile kurabilirsiniz. Wix ile bu işe kalkıştığınızda da başarabilirsiniz, ancak hedeflerinizi mütevazi tutmanız ve tek bir ödeme alternatifiyle yetinmeniz gerekebilir.

Son Söz

Wix’in de WordPress’in de iyi ve kötü yanlarını sizin için özetledik. Sonuç olarak WordPress kullanarak dünyada hayata geçiremeyeceğiniz bir web projesi yok. Sonsuza yakın seçenek ve özelleştirme imkanı sizi bekliyor. Sadece bunları uygulamak için biraz uzmanlaşmış olmak ya da profesyonel destek almak gerekiyor.

Wix de neredeyse her alana dokunuyor (bazı alanlara dokunmuş olmak için dokunuyor) ama bu alanlarda kısıtlı seçenekler sunuyor. Yine de hiç tasarım bilgisi ve teknik beceri olmaksızın hızla bir web sitesi inşa etmenin daha kolay bir yolu da yok. Bunlar kişisel siteler olduğu sürece, bizce bir problem de yok.

Siz de Wix konusunda danışmak ya da WordPress tabanlı dört dörtlük bir siteye sahip olmak isterseniz Grafik Servis ekibiyle kısa bir sohbet edin. Tanışmak için bekliyoruz!

 

    Leave Your Comment Here